Filmy dla kobiet kojarzą się z kinem lekkim, komediowym i… nieco infantylnym. Nic bardziej mylnego! Na poniższej liście znajdziesz produkcje, które zapewnią Ci mądrą rozrywkę w wolny wieczór, zmuszą do refleksji czy poruszą głębokim, uniwersalnym przesłaniem. Możesz obejrzeć je sama, z przyjaciółką, nic nie stoi też na przeszkodzie, aby w seansie towarzyszył Ci Twój mężczyzna. Wybierać możesz spośród komedii, dramatów, musicali czy klasyków kina.
Poniższe propozycje zapewniają szeroką gamę emocji – dzięki nim będziesz cieszyć się, płakać i przeżywać rozterki wraz z bohaterami. Niektóre z nich na pewno głęboko zapadną Ci w pamięć, a może nawet zmienią Twoje dotychczasowe spojrzenie na świat.
Narzeczony mimo woli
,,Narzeczony mimo woli" to film co prawda lekki, ale zrealizowany w dobrym stylu i ze smakiem. Opowiada historię Kanadyjki, szefowej amerykańskiego wydawnictwa, która osiągnęła spory sukces zawodowy. Nie dopilnowała jednak formalności związanych z pobytem w USA. Ratunkiem przed deportacją okazuje się być… małżeństwo z wyjątkowo nieasertywnym podwładnym. Ciepła, zabawna komedia, w której główną rolę gra niezawodna Sandra Bullock.
Śniadanie u Tiffany'ego
Klasyka kina z legendarną rolą gwiazdy lat 60., Audrey Hepburn. Kobieta po przejściach, pracownica seks telefonu, marzy o poślubieniu bogatego mężczyzny. Spotyka na swojej drodze początkującego pisarza. Skomplikowana relacja między tym dwojgiem w niczym nie przypomina ckliwych i cukierkowych miłosnych historii. Niezwykły jest też klimat filmu, który tworzą cieszące oko ujęcia i muzyka Henry'ego Manciniego.
La la land
Film nagrodzony 7 Oscarami i 7 Złotymi Globami. Brawurowy musical, równocześnie widowiskowy, pełen liryzmu i sentymentalny. Para bohaterów – pianista i aktorka – marzą o wielkiej hollywoodzkiej karierze. Widz obserwuje ich uczucie oraz spełniający się na dwa różne sposoby ,,american dream". ,,La la land" skrzy się magią, jest jednak baśnią słodko-gorzką – marzenia mają tu bowiem wielką, ale nie nieograniczoną moc.
Dziewczyna z perłą
Jeśli chodzi o filmy o kobietach, ten jest zdecydowanie godny polecenia. Choć reżyser obiecuje nam historię słynnego XVIII-wiecznego obrazu Jana Vermeera, tak naprawdę serwuje widzowi opowieść o przedstawionej na nim dziewczynie. Odpowiada na pytanie, jakie uczucia i doświadczenia kryją się za kobiecą twarzą uwiecznioną na płótnie. Dzieło Petera Webbera udowadnia, że mimo braku nagości, dotyków i pocałunków film może wręcz kipić erotyzmem.
Pokuta
Film klasyfikowany jako melodramat, co niewiele mówi o jego faktycznej wartości. Znajdziemy tu bowiem historię miłosną, obraz II wojny światowej, portret społeczeństwa podzielonego na klasy czy analizę kategorii ludzkiego sumienia. 13-latka obserwuje scenę miłosną rozgrywającą się między jej siostrą a synem służącej. Dziewczynka błędnie interpretuje sytuację, co prowokuje dalszy, tragiczny w konsekwencjach rozwój wydarzeń.
Juno
Choć to film dla dziewczyn wchodzących w dorosłość, spodoba się także kobietom, które okres dojrzewania mają już za sobą. Temat nie jest nowy – nastolatka zachodzi w ciążę, co wywraca jej świat do góry nogami. Bohaterka szuka rodziny zastępczej dla dziecka, próbuje także odnaleźć się w relacji z jego niedojrzałym ojcem. Choć to film o kilku rodzajach miłości i dojrzewaniu do wielkich uczuć, podczas jego oglądania roześmiejemy się nie raz.
Donoma
Nakręcenie ,,Donomy" kosztowało… 50 dolarów. Film podejmuje temat relacji międzyludzkich i stanowi zlepek rozmaitych historii. Jedną z nich jest opowieść o parze obcych sobie ludzi, którzy przeżywają przedziwny romans – kobieta i mężczyzna od początku znajomości nie odzywają się do siebie. Zdarza się im się porozumiewać za pomocą notatek, jednak i to okazuje się niepotrzebne.
Słomiany wdowiec
Babskie filmy niekoniecznie muszą być kobiecymi historiami. ,,Słomiany wdowiec" jest opowieścią o wzorowym mężu, który po wyjeździe żony na wakacje ulega czarowi sąsiadki. Choć to produkcja lat 50., trzeba ją zobaczyć ze względu na zaskakującą żonglerkę dialogami, świetne aktorstwo oraz… kultową scenę z udziałem Marilyn Monroe. Każda z nas kojarzy przecież podwianą przez podmuch powietrza białą sukienkę!
Słodki listopad
Sara, główna bohaterka, ma jedną zasadę: nie wiążę się z mężczyzną na dłużej niż miesiąc. Wybrankiem kobiety na listopad jest Nelson, nowojorski biznesman. W silnej i niezależnej do tej pory kobiety budzi się uczucie. Filmy dla kobiet takie jak ten udowadniają, że szczęście to nieproszony gość, zjawiający się zawsze nie w porę.
Dom mrocznych motyli
Chłodny, surowy film w skandynawskim stylu. Czternastoletni Juhani ma za sobą traumatyczne doświadczenia, pobyt w kilku sierocińcach i rodzinach zastępczych. Kiedy w końcu znajduje swoje miejsce w życiu i miłość, demony przeszłości dają o sobie znać. Film zadaje trudne pytania, nie udziela jednak jednoznacznych odpowiedzi.
Czarny łabędź
Świetne studium nie tylko kobiecej, ale i ludzkiej natury. Ambitna baletnica pragnie zdobyć wymarzoną rolę w ,,Jeziorze łabędzim". Z czasem jej determinacja przeradza się w obsesję, a poświęcenie – w autodestrukcję. Obraz niezwykle intensywny emocjonalnie, pełen dynamiki i ruchu. Wielokrotnie nagradzana (w tym Oscarem) rola Natalie Portman.
Pretty Woman
Klasyk kobiecego kina, który każda kobieta musi obejrzeć. Szczególnie, jeśli jest fanką bajki o Kopciuszku. Biznesman Edward płaci prostytutce Vivien za spędzenie z nim tygodnia. Kobieta skwapliwie korzysta z wszelkich udogodnień i luksusów, jakie funduje jej mężczyzna, pozostając przy tym sobą – prostą, szczerą, rozbrajającą dziewczyną. Podczas oglądania tego filmu będziemy zarówno pękać ze śmiechu, jak i uśmiechać się z rozrzewnieniem.
Duke of Burgundy. Reguły pożądania
Film o skomplikowanej relacji między dwojgiem kochanek, które testują granice swojej intymności. Przedstawiciel kina erotycznego. Delikatny i impresjonistyczny, wręcz teatralny pod względem klimatu, w wymowie – śmiały i bezpardonowy. Pozwala przyglądnąć się kobietom, które każdego dnia praktykują te same, erotyczne rytuały. Obraz z gatunku ,,nic nie jest takim, jakim się wydaje".
Wielkie nadzieje
Adaptacja powieści Dickensa rozgrywająca się w czasach współczesnych. Młody Finn zakochuje się w zjawiskowo pięknej Estelli. ,,Uważaj, ona tylko złamie ci serce" - mimo takich przestrój chłopak postanawia zdobyć serce dziewczyny. Niestety, bezskutecznie. Wraz z nadziejami na miłość porzuca rysowanie – swoją największą pasję. Po latach dostaje od losu szansę na zrobienie wielkiej kariery i zdobycie Estelli.
Lejdis
Polskie komedie dla kobiet przyzwyczaiły nas do niezbyt wysokiego poziomu i topornego humoru. ,,Lejdis" zdecydowanie wyróżnia się na tym tle. Film jest barwny, soczysty, dosadny, momentami ironiczny, zrealizowany z dystansem. Opowiada o perypetiach czterech przyjaciółek. Ich losy są zaskakujące jak wyposażenie damskiej torebki. Dowcip jest pierwszorzędny, a to za sprawą nie tylko damskiej części obsady, ale i duetu Szyc-Więckiewicz.
Filmy dla kobiet to przede wszystkim opowieści o relacjach międzyludzkich, potrzebie akceptacji i miłości, rozumieniu oraz wymiarach kobiecości. Ukazują bogactwo charakterów i postaw, różnorodność zachowań, zadają niewygodne pytania, walczą ze schematami oraz uprzedzeniami. Potrafią też skrzyć się humorem, traktować poważne tematy z przymrużeniem oka bądź ukazać je w krzywym zwierciadle. Nie stronią od problematycznych kwestii. Często udaje im się subtelnie, niezauważalnie wręcz przemycić ważne treści i uniwersalne wartości. Nie zawsze pretendują do miana ambitnych dzieł – czasami są nieskomplikowanymi produkcjami, które dostarczają prostych, ale celnych obserwacji.
Filmy dla kobiet są jak same kobiety – pełne niewymuszonego wdzięku i nierozwiązanych zagadek. Obejrzyj choć część z nich - warto.
Dodaj komentarz