Jak zasnąć?.....Każdy z nas boryka się czasem z problemem bezsenności. O ile zdarza się to sporadycznie, nie powinno budzić niepokoju. Jeśli natomiast problem się nasila i wpływa na nasze funkcjonowanie, warto zastanowić się jak sobie z tym poradzić.
Rodzaje bezsenności
- bezsenność przygodna,
- bezsenność krótkotrwała,
- bezsenność przygodna.
Bezsenność przygodna pojawia się z reguły w wyniku przeżytych przez nas wydarzeń, wielkich zmian w życiu oraz sytuacji podnoszących adrenalinę. Praca zmianowa również może być czynnikiem wpływającym na problemy ze snem.
W przypadku szybkiego przekraczania stref czasowych także możemy spotkać się z problemem bezsenności przygodnej.

O bezsenności krótkotrwałej mówimy gdy bezsenność przygodna trwa dłużej niż kilka dni i występuje mimo tego, że skończyły się sytuacje, który mogły ją powodować.
Przyczyny bezsenności przewlekłej są zwykle złożone i trudne do rozpoznania. Występuje przeważnie u osób, które:
- przechodzą przez poważne trudności życiowe,
- cierpią na różne choroby somatyczne,
- maja zaburzenia lękowe
- ....lub są uzależnione od środków psychoaktywnych (leki antydepresyjne, narkotyki, kofeina itp.)
Przyczyny bezsenności
- niewygodne łóżko,
- nieodpowiednia temperatura w sypialni,
- włączone światło lub telewizor,
- stres, natłok myśli,
- tłuste jedzenie przed snem,
- nadużywanie alkoholu,
- lęk przed bezsennością,
- nerwica, depresja, bóle fizyczne,
- zaburzenia w wydzielaniu melatoniny (1).
Jak zasnąć - tabletki na sen
Aktualnie na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele preparatów, które miałyby nam pomóc odpwoiedzieć sobie na pytanie jak zasnąć. Warto jednak wybrać rozsądnie.
Melatolin Plus nie tylko pomoże nam zasnąć, ale co najważniejsze - skutecznie wspomoże głęboki sen i regenerację snu. Preparat ten przeznaczony jest dla osób, które niejednokrotnie borykają się z problemem jak szybko zasnąć.
Dla kogo zaleca się suplementację preparatem Melatolin Plus?
Na pewno będzie on cenny dla osób, które są narażone na częste zmiany stref czasowych z powodu licznych podróży. Ponadto, produkt ten będzie przydatny dla osób pracujących w systemie zmianowym. Suplementacja pozwoli zapanować nad prawidłowym snem i pomoże wyeliminować większość związanych z nim problemów.
Kapsułki Melatolin Plus mają też działanie odprężające, więc oprócz poprawy jakości snu, pozwalają na zapewnienie sobie lepszego samopoczucia.
Składniki Melatolin Plus
- Melatonina,
- Ekstrakt z liści melisy lekarskiej,
- L-tryptofan,
- Ekstrakt z korzenia ashwagandhy,
- Kwas gamma-aminomasłowy,
- Ekstrakt z szyszek chmielu,
- Ekstrakt z słupków kwiatu szafranu,
- Ekstrakt z ziela rumianku pospolitego,
- Witamina B6.
Odpowiednie połączenie naturalnych i bezpiecznych dla zdrowia składników sprawia, że produkt jest skuteczny i zbawienny dla naszego organizmu.
Gdzie kupić Melatolin Plus?
Jedynym bezpiecznym miejscem do zakupu Melatolin Plus jest sklep producenta. Kupując na oficjalnej stronie mamy 100% pewności, że produkt jest oryginalny.
Sposoby na bezsenność - czyli co zrobić żeby szybko zasnąć?
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie jak zasnąć, należy w pierwszej kolejności sprawdzić jakie warunki panują w naszej sypialni.
Łóżko na którym śpimy może być kluczowym czynnikiem w walce z zaburzeniami snu. Do odpowiedniego komfortu podczas spania potrzeby jest materac, który nie będzie ani zbyt twardy ani zbyt miękki. Obecnie z łatwością znajdziemy też takie, które dopasowują się do kształtu naszego ciała.
Warto wiedzieć: problemy z zasypianiem mogą też wynikać z nieodpowiedniej temperatury pomieszczenia. Warto przed snem wywietrzyć pokój, w którym śpimy oraz finalnie utrzymać w nim temperaturę około 18-20 stopni.
Ponadto, do snu warto się przygotować. Około 30 minut przed snem należy zmienić światło z górnego na dolne (np. lampka na stoliku) oraz wyłączyć telewizor i odłożyć telefon.
Chodzi o to aby pozbyć się wszelkich bodźców, zwłaszcza tych pochodzących ze sprzętów elektronicznych. W ten sposób mózg przygotuje się do snu, co pozwoli nam zwalczyć problemy z zasypianiem.
Częstą przyczyną bezsenności jest stres. Warto nauczyć się jak sobie z nim radzić. Istotna będzie chwila wyciszenia, relaksująca kąpiel lub zioła. Najczęściej polecanymi ziołami na ukojenie nerwów są melisa oraz dziurawiec.

W przypadku gdy domowe sposoby na zaśnięcie nie pomagają i nadal występują zaburzenia snu warto zastanowić się czy nie będzie konieczne leczenie bezsenności u specjalisty.
Warto też skrupulatnie dobierać składniki pożywienia zjadane przed snem. Najlepiej zjeść ostatni posiłek na 2-3 godziny przed snem oraz dopilnować, aby był on lekki i łatwy do strawienia (2).
Wbrew niektórym opiniom alkohol nie jest dobrym środkiem nasennym. Rzeczywiście ułatwia on zasypianie, ale jednocześnie pogarsza jakość snu i powoduje, że będziemy się budzić w trakcie.
Kolejną powodem problemów z zaśnięciem może być lęk przed zasypianiem. Jeżeli przed położeniem się spać będziemy uporczywie myśleć o tym jak zasnąć i co zrobić żeby szybko zasnąć - tym trudniej będzie nam tego dokonać. Warto więc odwrócić swoją uwagę od negatywnych myśli i np. zająć się czytaniem książki.
Warto wiedzieć: jeżeli podejrzewamy, że przyczyną naszej bezsenności jest choroba psychiczna lub psychosomatyczna - nie należy tego lekceważyć.
W takiej sytuacji powinniśmy niezwłocznie wybrać się do lekarza, aby zasięgnąć porady specjalisty, który po zdiagnozowaniu przyczyny będzie mógł udzielić odpowiedzi na pytanie jak leczyć bezsenność oraz wprowadzi leczenie zaburzeń snu.
Bezsenność w ciąży
Pojawia się najczęściej w trzecim trymestrze ciąży i związana jest z rozwojem płodu oraz nasilaniem się zmian hormonalnych. Oprócz powodów wskazanych już powyżej, u kobiet w ciąży przyczyną problemów ze snem mogą być również:
- problem ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do spania, ze względu na co raz większy brzuch,
- skurcze łydek,
- potrzeba częstego oddawania moczu,
- bolesne ruchy dziecka,
- lęk przed zbliżającym się porodem.
Nie należy lekceważyć bezsenności i jeśli pomimo wyeliminowania potencjalnych przyczyn bezsenności nadal nie wiemy jak zasnąć - należy udać się z tym problemem do lekarza prowadzącego ciążę.

Mam nadzieję, że artykuł wyczerpująco odpowiada na spędzające sen z powiek pytanie "co na sen". Jak wiadomo, nie ma jednego sposobu, który natychmiast zadziała na każdego.
Jednakże, jeżeli nie cierpimy na wspomnianą wyżej bezsenność przewlekłą - podane sposoby w pełni rozwiążą problem z tym, co zrobić żeby zasnąć.
Dodaj komentarz