Trrrach! W najmniej odpowiednim momencie… i dłonie nie wyglądają już tak elegancko, jak przed chwilą. Łamliwe i rozdwajające się paznokcie to prawdziwa zmora. Dobra wiadomość jest jednak taka, że zdrowa dieta i odpowiednia pielęgnacja w tej sytuacji zdziałają cuda.
W poniższym wpisie znajdziesz 4 ważne przyczyny rozdwajających się paznokci oraz dowiesz się co zrobić, aby Twoje dłonie wyglądały pięknie.
Rozdwajające się paznokcie są efektem uszkodzenia głównego budulca płytki paznokcia a mianowicie keratyny. Jeśli często zadajesz sobie pytanie "jak wzmocnić paznokcie ? "- zwróć uwagę na poniższe punkty.
Zdrowa dieta
Dobrze dobrana dieta ma wpływ na Twoje ciało i samopoczucie a rozdwajające się paznokcie mogą być sygnałem, że powinnaś sprawdzić czy jadłospis jest prawidłowo zbilansowany.
Białko
Keratyna jest rodzajem białka fibrylarnego (włóknistego), które jest budulcem dla paznokci, ale także dla włosów i skóry. Ważnymi składnikami keratyny są aminokwasy: cysteina i metionina. Aby wzmocnić swoje paznokcie zadbaj o to, aby w Twoim jadłospisie nie zabrakło takich produktów jak:
- Czerwone mięso
- Warzywa strączkowe
- Jajka
- Nabiał

W procesie wytwarzania keratyny niezbędna jest także biotyna, czyli witamina B7, którą z kolei znajdziesz w mięsie (najwięcej w wątrobie), soi, orzechach, mleku, otrębach oraz owocach takich, jak banany, melony, grejpfruty, arbuzy, winogrona i brzoskwinie.
Witaminy i minerały
Witaminy i minerały znajdziesz głównie w orzechach, migdałach, pestkach dyni, pestkach słonecznika, rzodkiewce, kalarepie i selerze. Szczególnie dużo cynku jest w ostrygach.
Cennym źródłem składników mineralnych wzmacniających paznokcie zawiera pokrzywa oraz skrzyp, które są niekiedy nazywane eliksirami na włosy i paznokcie. W sklepach z ziołami oraz aptekach znajdziesz herbatki ziołowe z pokrzywy i skrzypu – napar pij 1-2 razy dziennie między posiłkami.
Najważniejszymi składnikami mineralnymi na wzmocnienie paznokci są:
- Cynk
- Miedź
- Krzem
Warto wiedzieć: niemniej ważnym elementem diety na wzmocnienie paznokci jest beta-karoten. W Twoim organizmie beta-karoten przekształca się w witaminę A, która wspomaga produkcję keratyny.
Nie zapominaj zatem o owocach i warzywach w kolorach czerwieni, pomarańczy, żółci i zieleni, które obfitują w ten właśnie składnik, są to: pomidory, marchew, dynia, papryka, brzoskwinie, morele, pomarańcze, brokuły, szpinak, sałata.
Pamiętaj także o takich składnikach odżywczych jak magnez i żelazo. Aby wspomóc przyswajanie żelaza z produktów spożywczych musisz jeść dużo witaminy C, z kolei wspomagająco na wchłanianie magnezu wpływa witamina B6. W walce o piękne paznokcie nie wahaj się sięgać po sprawdzone preparaty witaminowe, które znajdziesz w aptece.

Nieodpowiednia pielęgnacja
Jeśli Twoje paznokcie rozdwajają się, być może winna jest tu nieodpowiednia pielęgnacja. Do skracania paznokci nie używaj nożyczek, które powodują uszkodzenia brzegów paznokci. Piłuj paznokcie, aby w bezpieczny sposób je skrócić. Pamiętaj jednak o kilku podstawowych zasadach piłowania:
- Nigdy nie piłuj wilgotnych paznokci,
- Staraj się piłować je zawsze w jednym kierunku i pod kątem 45 stopni.
Bez zastanowienia, wyrzuć pilniczek metalowy i zacznij używać pilniczków wykonanych z kryształu, szkła lub papieru, które zapobiegają mikrouszkodzeniom i pęknięciom płytki paznokcia.

Zainwestuj w bezacetonowy zmywacz do paznokci. Ten produkt jest dodatkowo wzbogacony o witaminy, oleje, wyciągi ziołowe i jest znacznie bardziej łagodny dla Twojej płytki.
Aceton bardzo dobrze radzi sobie z lakierem do paznokci, jednak jego działanie bardzo wysusza, co jest szczególnie niekorzystne dla osłabionych i rozdwajających się paznokci. Na okres przeprowadzania kuracji wzmacniającej paznokcie, najlepiej zrezygnuj z używania lakieru.
Przy wykonywaniu manicure pamiętaj aby zachować następującą kolejność :
- Piłowanie
- Namaczanie
- Oczyszczanie
- Opracowanie skórek
- Natłuszczanie

Uszkodzenia mechaniczne
Moczenie dłoni i tym samym paznokci sprzyja ich rozdwajaniu i pękaniu. W tym wypadku winowajcami są woda i detergenty. Skuteczne w utrzymaniu czystości, jednak na paznokcie wpływają negatywnie, pozbawiają je naturalnej warstwy ochronnej.
Tu rozwiązaniem będą ekologiczne, przyjazne dla skóry środki czystości lub wariant przyjazny dla kieszeni: rękawice ochronne. Na uszkodzenia narażone są również paznokcie u nóg dlatego przy wyborze obuwia miej na uwadze przede wszystkim komfort swoich stóp a w drugiej kolejności wygląd butów.
Choroby płytki paznokcia – głównie grzybica
Z grzybicą paznokci nie poradzisz sobie sama, dlatego poszukaj pomocy u sprawdzonego specjalisty, najlepiej lekarza dermatologa.
Nigdy nie olewaj żadnych objawów!Może to doprowadzić nawet do całkowitego usunięcia paznokcia. Co się z tym wiąże ? Twoja stopa może wyglądać dość nieestetycznie a podczas upalnych dni założenie obuwia z odkrytymi palcami stanie się problemem.

Dodaj komentarz