Nawet najlepszy podkład nie zatuszuje błędów pielęgnacyjnych. Niezbędnym i podstawowym elementem pielęgnacji jest oczyszczanie twarzy. Wbrew pozorom czystość skóry twarzy nie wymaga częstych wizyt u kosmetyczki.
Możesz uzyskać doskonałe efekty w domu, wykonując proste zabiegi kosmetyczne na twarz – wystarczy odrobina wiedzy i systematyczności, aby skóra była czysta i wyglądała na młodszą, bardziej promienną i zdrową.
1. Azjatki kochają olejki myjące
Zastosowanie olejków myjących opartych na tradycjach azjatyckich jest znacznie lepszym sposobem na oczyszczanie twarzy niż użycie zwykłego mleczka do demakijażu.
Pierwszym etapem oczyszczania twarzy jest zmycie:
- makijażu,
- kurzu,
- sebum.
Olejki są łagodne dla skóry, a jednocześnie skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń i wodoodpornego makijażu. Nie pienią się, a w połączeniu z wodą tworzą emulsję micelarną, która doskonale wiąże i usuwa cząsteczki brudu.

Wbrew pozorom, olejki myjące nie są komedogenne tzn. nie zatykają porów, nie zostawiają też tłustego filtra. Możesz kupić gotowe w drogeriach lub wykonać je samodzielnie z poniższych składników:
- 9 łyżeczek oleju z pestek winogron
- 10 łyżeczek glicerol coconate (naturalny emulgator otrzymywany z oleju kokosowego i gliceryny)
- Opcjonalnie olejek eteryczny (nada piękny zapach)
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj w małej buteleczce. Do codziennego mycia wystarczy kilka kropel kosmetyku – nanieś je na zwilżone dłonie i umyj dokładnie twarz. Następnie spłucz wodą i zrób masaż, o którym przeczytasz poniżej.
Domowy olejek myjący możesz przechowywać do 2 tygodni, jednak warto abyś co tydzień przygotowywała nową, świeżą porcję.
2. Zrób masaż
Po dokładnym zmyciu makijażu wykonaj masaż. Testy dowodzą, że nawet najdokładniejsze mycie twarzy rękoma, nie jest tak skuteczne, jak mycie z użyciem np. szczoteczki, czy też ściereczki z mikrofibry.
Akcesoria do oczyszczania twarzy sprawiają, że na skórze nie pozostają ślady brudu, dokładnie usuwają zanieczyszczenia z porów i złuszczają naskórek. Dodatkowo masaż przy użyciu szczoteczki, czy ściereczki pobudza krążenie, co sprawia, że składniki pielęgnacyjne z toników, esencji i kremów szybciej i łatwiej wnikną w skórę.

Na rynku dostępna jest cała gama akcesoriów do mycia twarzy:
- szczoteczki soniczne (najdroższe rozwiązanie)
- szczoteczki elektryczne
- szczoteczki manualne,
- myjki,
- ściereczki z mikrofibry.
Masaż możesz wykonać przy użyciu zwykłego mydła, najlepiej naturalnego, syndetu lub pianki, która może mieć właściwości nie tylko oczyszczające, jak i pielęgnujące. Masaż należy robić raz dziennie, najlepiej wieczorem ( wolne koliste ruchy ).
3. Domowe peelingi
Skuteczne oczyszczanie skóry nie może obyć się bez peelingów. Peelingi mechaniczne działają powierzchniowo, oczyszczając skórę z martwego naskórka i z powodzeniem możesz je przygotować w warunkach domowych. Natomiast peelingi fizyczne (np. laserowe) i chemiczne (kwasy) docierają do głębszych warstw skóry stymulując produkcję kolagenu i elastyny - poleca się ich wykonywanie przez kosmetologa lub deramtologa.

Peelingi mechaniczne możesz robić 1-2 razy w tygodniu. Z łatwością przygotujesz je w domu. Delikatność peelingu jest uzależniona od wielkości kryształków, czy ziaren, z których je wykonujesz :
- drobny cukier - jest najdelikatniejszą podstawą peelingu
- sól drobno zmielona – jest bardziej szorstkim składnikiem peelingu niż cukier
- drobno zmielona kawa – jest najbardziej „drapiącą” bazą peelingu
W zależności od efektu jaki chcesz uzyskać starannie dobierz składniki, tak aby nie podrażniły one Twojej skóry. Bardzo dobrym pomysłem jest peeling migdałowy, który można przygotować na kilka różnych sposobów. Osobiście polecam ten na bazie olejku migdałowego - odżywia, odmładza, wygładza, a w połączeniu z drobnym cukrem doskonale oczyszcza twarz i usuwa zrogowaciały naskórek. Przygotuj:
- 2 łyżki olejku migdałowego
- 4 łyżki cukru o drobnych kryształkach
Składniki wymieszaj i nałóż na skórę, a następnie delikatnie wykonuj koliste ruchy na całej twarzy. Zmyj peeling przy użyciu wody z mydłem, przetrzyj twarz tonikiem i nałóż maseczkę lub krem.
4. Maseczki
Skuteczne oczyszczanie twarzy nie może odbywać się bez maseczek. Domowe maseczki są równie skuteczne, jak te gotowe z drogerii pod warunkiem, że stosujesz je systematycznie. Szczególnie polecam maseczki z glinki, które można stosować do każdego rodzaju skóry.

Kaolin, czyli inaczej glinka kosmetyczna absorbuje zanieczyszczenia takie jak sebum, czy produkty metabolizmu skóry. Na rynku dostępne są różne rodzaje glinki, wybierz taką, która będzie odpowiednia do Twojego rodzaju skóry. Najbardziej popularne rodzaje glinki to:
- glinka zielona – skóra tłusta, mieszana, trądzikowa, można ją stosować także do cer z egzemą i łuszczycą,
- glinka czerwona – polecana do skóry wrażliwej i naczynkowej, jest łagodniejsza niż zielona,
- glinka biała (inaczej zwana porcelanową lub chińską) – skóra sucha, delikatna, wrażliwa, zmęczona,
- glinka z kanadyjskiego lodowca – jest szczególnie delikatna dlatego można ją stosować do każdego rodzaju cery od suchej po trądzikową.
Przygotuj oczyszczającą maseczkę z glinki:
- 2 łyżki glinki kosmetycznej,
- 1 łyżka oliwy,
- kilka kropel ciepłej wody.
Wszystkie składniki wymieszaj i nałóż na twarz, pozostaw na ok. 30 min. Dokładnie zmyj ciepłą wodą.
Domowe zabiegi kosmetyczne na twarz są bardzo skuteczne i jednocześnie delikatne. Przygotowując samodzielnie kosmetyki w domu sama dobierasz składniki, dzięki temu masz pewność, że są one bezpieczne. Aby jednak zabiegi były skuteczne i przyniosły oczekiwane rezultaty, musisz być systematyczna i wykonywać je cyklicznie.
Stosujesz domowe maseczki lub peelingi ? Posiadasz swoje własne sprawdzone przepisy ? Podziel się tym w komentarzu ! 🙂
Dodaj komentarz